Εκπαιδευτική επίσκεψη σε Άρτα-Ζάλογγο-Πρέβεζα

Την Τετάρτη 17 Μαΐου 2017 η Γ? Τάξη του Γυμνασίου πραγματοποίησε, με αρχηγό τον κ. Δημήτρη Μαστρογιάννη και στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών και της Ιστορίας, εκπαιδευτική επίσκεψη στην Άρτα, στο Ζάλλογο και στην Πρέβεζα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφθηκαν και διέσχισαν το Γεφύρι της Άρτας. Κατόπιν, ανέβηκαν τις 410 σκάλες στον βράχο του Ζαλόγγου, από τον οποίο έπεσαν οι Σουλιώτισσες χορεύοντας τον ομώνυμο χορό και ακολούθησε ξενάγηση και κέρασμα στην Ι.Μ. Αγίου Δημητρίου Ζαλόγγου. Ακολούθησε ξενάγηση και κέρασμα στην Ι.Μ. Προφήτου Ηλία και Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου στα Φλάμπουρα Πρεβέζης. Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες απόλαυσαν τον ελεύθερο χρόνο που τους δόθηκε στο κέντρο και το λιμάνι της Πρέβεζας.

Η εκδρομή, σύμφωνα με τους μαθητές, απέσπασε τις καλύτερες εντυπώσεις.