Εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ” Τάξης στο Αρχαίο Θέατρο Στράτου

IMG_2286

Την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2016, η Γ΄ Τάξη του Γυμνασίου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαίο Θέατρο της Στράτου και στον Ναό του Στρατίου Διός, στα πλαίσια του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας από Μετάφραση (Ευριπίδη Ελένη).

Αρχηγός και επικεφαλής της επίσκεψης ήταν η φιλόλογος του σχολείου μας κ. Β. Κοσμά και συνοδοί-καθηγήτριες ήταν η κ. Α. Ταμπάκου, η κ. Γ. Τερνιώτη και η κ. Ε. Θεοδωροπούλου.

Πρώτος σταθμός ήταν το Αρχαίο Θέατρο Στράτου, η Αρχαία Αγορά της Στράτου και ο παλιός οικισμός, όπου οι μαθητές άκουσαν και έμαθαν πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Στην συνέχεια, οι μαθητές περιπλανήθηκαν στον Ναό του Στρατίου Διός.

Η εκδρομή, αφού έφτασε στο τέλος της, απέσπασε τις καλύτερες εντυπώσεις από τους μαθητές.