Σχολική Τσικνοπέμπτη 2016

Σήμερα, Τσικνοπέμπτη 3 Μαρτίου 2016, το σχολείο μας γιόρτασε το πανάρχαιο έθιμο της Τσικνοπέμπτης, στα πλαίσια παρουσίασης πολιτιστικών προγραμμάτων που έχουν αναλάβει εκπαιδευτικοί του σχολείου με υπεύθυνη και επικεφαλής την κ. Σ. Νικολάου.

Από το πρωί, με την βοήθεια των μαθητών – μελών του 15μελούς, οι ψησταριές βγήκαν έξω και οι πρώτες φωτιές άναψαν.

Συγκεκριμένα την 3η διδακτική ώρα, τα τμήματα Α3 και Α4 του σχολείου μας, παρακολούθησαν διάλεξη της Κοινωνικής Λειτουργού κ. Νεκταρίας Γεώργου με θέμα «Η Υγιεινή μας», την οποία τα παιδιά παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον.

Έπειτα, μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων του σχολείου μας χόρεψαν υπό την εποπτεία της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής κ. Σ. Νικολάου τους εξής παραδοσιακούς χορούς:

1. Από ξένο τόπο (Μ. Ασία)
  2. Τα παιδιά της γειτονιάς σου (Μ. Ασία)
  3. Τικ (Πόντος)
  4. Ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας

Έπειτα, μαθήτριες της Γ” Τάξης του σχολείου μας χόρεψαν τους εξής μοντέρνους χορούς:

1. I need your love
  2. Here I come
  3. Comerte Toda

Αργότερα, οι μαθητές και οι υπεύθυνοι καθηγητές, υπό την συνοδεία μουσικής, «τσίκνισαν» και μοίρασαν τα ψημένα κρέατα στους μαθητές και στους γονείς – κηδεμόνες, οι οποίοι χόρεψαν και το ευχαριστήθηκαν με την ψυχή τους.

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!!