Σχολική Τσικνοπέμπτη 2017

TSIKNOPEMPTI3_631_355

Σήμερα, Τσικνοπέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2017, το σχολείο μας γιόρτασε το έθιμο της Τσικνοπέμπτης, στα πλαίσια παρουσίασης πολιτιστικού προγράμματος του Γυμνασίου.

Από το πρωί, με την βοήθεια των μαθητών και καθηγητών, οι ψησταριές βγήκαν έξω και οι πρώτες φωτιές άναψαν.

Έπειτα, μαθήτριες της Β? Τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν μοντέρνους χορούς και έπειτα μαθητές και μαθήτριες του σχολείου χόρεψαν το Γαϊτανάκι, έναν πατροπαράδοτο αποκριάτικο χορό. Έπειτα, οι μαθήτριες Σάρρα Πίσσα και Βασιλική Σελεβίστα τραγούδησαν και έπαιξαν μουσικά όργανα.

Αργότερα, οι μαθητές και οι υπεύθυνοι καθηγητές, υπό την συνοδεία μουσικής, «τσίκνισαν» και μοίρασαν τα ψημένα κρέατα στους μαθητές και στους γονείς ? κηδεμόνες, οι οποίοι χόρεψαν και το ευχαριστήθηκαν με την ψυχή τους.

Ακολούθησε πάρα πολύ τραγούδι και χορός.